- Štítky blogu
Potrebujete poradiť?
Menič napätia – ako zvoliť ten správny?
Mnohí záujemcovia si dlho kládli otázku: „Oplatí sa solárny systém?“ Dnes už vedia: Solárny systém je najjednoduchší spôsob výroby ekologickej a lacnej elektriny. Menič napätia preberá mimoriadne dôležitú úlohu. V tomto článku nájdete vysvetlenie toho, ako to funguje a ako má byť navrhnutý výkon meniča v porovnaní s výkonom solárneho systému.
Čo robí invertor (menič)?
FV systém pozostáva z mnohých rôznych komponentov, ktoré sú navzájom zladené. To zahŕňa solárne moduly , FV generátor, invertor a v prípade potreby aj zásobník energie alebo nástennú skrinku.
Solárne panely inštalované na streche domu alebo garáže využívajú prichádzajúce slnečné lúče na ich premenu na energiu a tým vytvárajú jednosmerný prúd (DC). Elektrina sa však v tejto chvíli v domácnosti nedá využívať. Pretože verejná sieť a tým aj vaša domácnosť bežia na striedavý prúd (AC).
Na premenu jednosmerného prúdu na striedavý potrebuje váš solárny systém takzvaný invertor. Táto elektrina sa potom môže použiť priamo v domácnosti, uskladniť v systéme skladovania elektriny alebo dodať do verejnej elektrickej siete.
Čo znamená kW a kWp?
Aby sa zabezpečila hladká premena elektriny, musí byť výkon solárnych modulov prispôsobený výkonu meniča. No práve v tomto bode sú mnohí záujemcovia o FV pochopiteľne znepokojení. Pretože kým výkon meničov sa udáva v kW , výkon solárnych systémov sa udáva v kWp . Niektorí si preto kladú otázku: Čo znamená kWp? Odpoveď je veľmi jednoduchá:
Označenie kWp znamená kilowatt peak, pričom vrchol v nemčine znamená vrchol alebo vrchol. Ide o špičkový výkon solárneho systému alebo solárnych modulov za štandardných testovacích podmienok (STC). Tu je obzvlášť dôležité: Takéto štandardné testovacie podmienky zvyčajne existujú iba v laboratóriu. V reálnych podmienkach sa však vyskytujú len veľmi zriedkavo. Solárny systém s výkonom 10 kWp dokáže za štandardných testovacích podmienok generovať 10 kilowattov (kW) solárneho výkonu , ale skutočné prevádzkové podmienky sa líšia. Výkon je zodpovedajúcim spôsobom nižší. Informácie sú však celkom užitočné. Mali by ste to preto vnímať skôr ako smernicu pre výkon solárneho systému.
Výkon solárneho systému
Prečo sa však skutočné hodnoty niekedy výrazne odchyľujú od štandardných testovacích podmienok a udávaného výkonu v kWp? Celkom jednoducho: STC sa používajú na nezávislé porovnávanie a hodnotenie širokej škály solárnych modulov. Na tento účel sa solárne moduly testujú v optimálnych prevádzkových podmienkach v laboratóriu . Zohľadňuje sa nielen žiarenie, ale aj teplota, spektrum slnečného žiarenia a astronomická vzduchová hmota.
V skutočnosti sa však podmienky zvyčajne v rôznej miere od týchto podmienok odchyľujú. Slnečné žiarenie, ale aj teplota, prípadné tienenie a orientácia strechy majú totiž vplyv na výkon solárneho systému počas prevádzky. To znamená, že maximálny FV výkon sa dosiahne len zriedka. Skutočné výnosy by sa však vo všeobecnosti mali čo najviac približovať špecifikovanému výkonu kWp.
Výkon meniča
Reálne prevádzkové podmienky solárneho systému majú preto niekedy výrazný vplyv na výstupný výkon FV generátora. Výsledkom je, že len zriedka, ak vôbec, dosiahne svoj plný menovitý výkon. Toto by ste mali určite vziať do úvahy pri plánovaní vášho solárneho systému , aby ste prispôsobili menič obvyklému špičkovému výkonu solárneho systému. Toto je jediný spôsob, ako zlepšiť výstupnú kapacitu striedavého prúdu solárneho invertora.
Je potrebné zvážiť niekoľko vecí: Striedač musí mať najskôr určité minimálne napätie. Svoju úlohu zohráva aj orientácia systému, ako aj tienenie solárnych modulov. Nižšie sa stručne venujeme každému z týchto bodov:
1. Minimálne napätie meniča
Každý menič vyžaduje určité minimálne napätie. Pretože začne fungovať až po dosiahnutí určitého napätia. Spravidla platí, že čím menší menič, tým nižšie štartovacie napätie. To znamená, že menič sa spúšťa rýchlejšie a častejšie napriek menšiemu množstvu slnečného žiarenia alebo iných vplyvov a následne rýchlejšie generuje viac striedavého prúdu.
2. Orientácia východ-západ a tienenie
Ak má vaša strecha orientáciu východ-západ, reálne podmienky sa obzvlášť výrazne líšia od štandardných testovacích podmienok. Hodnota elektriny vyrobenej vaším fotovoltaickým systémom sa teda ešte viac odpočítava od kWp nominálneho výkonu solárneho systému. Pretože solárne moduly dosahujú len polovicu možného výkonu ráno (východ) aj večer (západ). V tomto prípade môže výrazne menší invertor zvýšiť energetický výnos vášho solárneho systému a kompenzovať prevládajúce podmienky.
4. Nižšie investičné náklady
Inštalácia menšieho meniča má však ďalšiu výhodu: čím menší je menič, tým je lacnejší. Trojfázové meniče vo veľkých systémoch sa len mierne líšia cenou - medzi najväčším a druhým najväčším modelom je často len 100 eurový rozdiel. Ale najmä pre menšie systémy medzi 4 a 5,5 kWp môžete pokojne použiť jednofázový menič namiesto trojfázového, ktorý je o približne 300 eur lacnejší.
Ale: Je zásadné povedať, že správanie meničov pri čiastočnom zaťažení sa v posledných rokoch výrazne zlepšilo. Výsledkom je, že veľké alebo dokonca príliš veľké meniče môžu stále vykazovať dobrú účinnosť aj pri nižšej výrobe energie.
Nájdite ten správny invertor
Existuje veľký výber meničov, čo sťažuje rozhodovanie. Zhrnieme niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť pri výbere správneho meniča:
- V každom prípade sa poraďte s odbornou firmou, ktorá vám poradí s výberom vašich komponentov a tým aj vášho meniča. Pretože tieto by mali byť vždy dobre zosúladené a ideálne predávať a inštalovať ako kompletný balík špecializovanou spoločnosťou podľa vášho výberu.
- Pred kúpou solárneho systému vždy získajte niekoľko ponúk. To vám umožní porovnať sortiment a výber meničov od rôznych špecializovaných spoločností.
- Ak ste už dostali viacero ponúk, môžete sa následne dozvedieť viac o vybraných meničoch a ich výhodách a nevýhodách a zistiť, ktorý z nich viac vyhovuje vašim požiadavkám.
- Ako bolo vysvetlené vyššie, pri výbere správneho meniča treba vždy okrem výkonu zohľadniť aj orientáciu solárneho systému. Pretože práve tento faktor rozhoduje o výbere správneho výkonu meniča.
Koľko invertorov potrebuje fotovoltický systém?
Tak ako pri všetkých komponentoch vášho FV systému, ani na túto otázku nie je možné odpovedať univerzálne. Počet meničov vhodných pre FV projekt závisí od mnohých rôznych faktorov – najmä od veľkosti a oblasti použitia solárneho systému – a preto by sa mal vždy posudzovať individuálne.
Vo všeobecnosti však možno konštatovať, že pre priemerné solárne systémy v súkromnom sektore zvyčajne stačí jeden menič . Pretože tento invertor sa dá vybrať aj tak, že tienenie nie je problém a vy dostanete zo svojho FV systému maximum. Navyše v tomto prípade môžete ušetriť náklady aj priestor.
O počte meničov sa preto vopred informujte od odborníkov. Môžu vám individuálne poradiť a nájsť správne riešenie pre váš projekt.
Záver
Na rozdiel od toho, čo si mnohí záujemcovia o FV myslia, invertory nemusia byť nevyhnutne navrhnuté tak veľké, ako naznačuje výkon solárneho systému v kWp. Namiesto toho má často zmysel zvoliť si menší invertor, aby sa maximalizoval výnos. Veľké striedače sú však často vhodné pre solárne systémy orientované na juh s dynamickým napájaním. Menšie meniče sú naopak vhodné najmä pre systémy s východozápadnou orientáciou, tienením alebo statickou reguláciou napájania.
Ak chcete využiť výhody čo najrýchlejšie a kúpiť si solárny systém, overte si dostupnosť vášho solárneho systému s akumuláciou elektriny ešte dnes! Naši odborní poradcovia vám tiež radi poradia s výberom správneho meniča.
Zdroj: https://www.zolar.de/blog/wechselrichter-und-solaranlagen-leistung