Logo
Zákaznícka linka:
(Po-Pia, 8-16 hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Fotovoltaika
  4. Fotovoltaický vs solárny panel: Aké sú medzi nimi rozdiely?
  • Štítky blogu

Potrebujete poradiť?

Zákaznícka podpora
+421 901 743 210 (Po-Pia, 8-16 hod.)
25.07.2023
Fotovoltaika

Fotovoltaický vs solárny panel: Aké sú medzi nimi rozdiely?

Ekológia a udržateľnosť patria k najdiskutovanejším témam súčasnosti. Mnohí odborníci sa preto snažia vytvárať riešenia, ktoré nám poskytnú pohodlný život a pritom nebudú narúšať bežný kolobeh prírody. Jedným z týchto riešení sú solárne systémy. Premýšľate, že im dáte šancu? V tom prípade by ste mali vedieť, aké sú rozdiely medzi fotovoltaikou a solárnymi panelmi.

Fotovoltaika, solárny panel a solárny kolektor

V rámci solárnej energie sa môžeme stretnúť s viacerými pojmami. Všetky sú charakteristické tým, že ich spája jeden menovateľ, ktorým je slnko. Tu však ich podobnosť končí, pretože každá technológia má iné vlastnosti a funkcie.

Solárne panely

Pojem solárne panely je zastrešujúcim a všeobecným pojmom pre solárne kolektory a fotovoltaické panely. To znamená, že ak by ste sa o paneloch rozprávali s odborníkom, s veľkou pravdepodobnosťou od vás bude vyžadovať, aby ste mu upresnili, či myslíte kolektory, alebo fotovoltaiku.

Solárne kolektory

Solárne kolektory sú zariadenia, ktorých hlavnou úlohou je “zber” slnečnej energie na ohrev vody, ktorú majú v zásobníku. Spravidla bývajú súčasťou solárnych spŕch alebo kuchynských batérií.

Fotovoltaické panely

Fotovoltaické panely sú určené na výrobu elektrickej energie. Môžu byť súčasťou domov, chát, chalúp, firiem alebo akejkoľvek inej nehnuteľnosti. Sú veľmi univerzálne a dajú sa využívať v rôznych oblastiach vrátane napojenia elektrospotrebičov či osvetlenia interiéru.

Najväčšie rozdiely medzi solárnymi kolektormi a fotovoltaickými panelmi

Solárne kolektory a fotovoltaické panely si mnohí mýlia najmä kvôli tomu, že obe zariadenia zbierajú energiu zo slnka. A síce majú túto vlastnosť spoločnú, odlišujú sa v tom, ako s ňou ďalej narábajú. 

Solárne kolektory sa zameriavajú výhradne na ohrev vody. To znamená, že keď sa pre ne rozhodnete, môžete ich využívať len na umývanie riadov alebo sprchovanie. Viac vám v domácnosti nepomôžu.

Na druhej strane, fotovoltaické panely dokážu zo slnečných lúčov vytvoriťelektrinu. Pokojne ich tak môžete používať ako zdroj pre osvetlenie či zapojenie elektroniky.

Ktoré riešenie je lepšie?

Vo všeobecnosti sa nedá povedať, ktorá z možností je pre vás výhodnejšia. Všetko závisí od vašich potrieb a požiadaviek. Ak chcete solárnu energiu využiť len na ohrev vody, fotovoltaické panely by pre vás mohli byť zbytočne veľkou investíciou. Lepším riešením sú solárne kolektory, ktoré na trhu nájdete za výhodné ceny.

Ak však hľadáte zdroj energie, ktorý bude vedieť utiahnuť celú domácnosť, nebojte sa siahnuť po fotovoltaike. Tá vám v dlhšom časovom horizonte pomôže ušetriť veľa financií. Plus, podporíte ňou ekológiu a životné prostredie.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi