- Štítky blogu
Potrebujete poradiť?
Nákup solárnych modulov – na čo si treba dať pozor?
Ponuka solárnych modulov neustále rastie. Rôzni výrobcovia, veľkosti, typy článkov – pri plánovaní fotovoltaického systému je ľahké stratiť prehľad. V tomto článku vám ukážeme, čo potrebujete vedieť o solárnych moduloch – a na čo si treba dať pozor pri ich kúpe.
Centrálnou súčasťou vášho fotovoltaického systému sú okrem meniča aj solárne moduly. Preto by ste sa mali vopred informovať o rôznych možnostiach aby ste si vybrali model, ktorý vyhovuje vám a vašim potrebám. Ako solárne moduly vlastne fungujú a podľa akých kritérií môžete vybrať ten správny modul?
Štruktúra solárnych modulov
Solárne moduly
Tiež nazývané PV moduly alebo fotovoltaické moduly. Sú zodpovedné za premenu slnečnej energie na elektrickú energiu pričom pozostávajú z mnohých malých solárnych článkov, ktoré sú vzájomne prepojené v ráme modulu.
FV moduly sa skladajú z niekoľkých vrstiev:
- Vrchnou vrstvou je zvyčajne predné sklo (ESG). Slúži na ochranu modulu pred zmenami teploty, ako aj nárazmi, otrasmi alebo tlakom.
- Pod predným sklom je horná zalievacia fólia, zvyčajne plastová vrstva vyrobená z etylénvinylacetátu (EVA) alebo liatej živice. Plastová fólia je privarená k solárnym článkom pri teplote 150° Celzia alebo aj vyššej. Táto forma laminácie tvorí vodotesnú ochranu proti korózii. Tým sa zabráni poškodeniu solárnych článkov vlhkosťou.
- Solárne články tvoria strednú vrstvu modulov. Solárne články sú navzájom spojené pomocou spájkovacích pásikov a tak premieňajú slnečné svetlo na elektrinu.
- Pod solárne články je vtiahnutá ďalšia tenká vrstva plastu z EVA alebo liatej živice. Týmto spôsobom sú solárne články vzduchotesne a vodotesne uzavreté z oboch strán.
- Takzvaná kompozitná fólia Tedlar tvorí záver na zadnej strane bežných modulov sklenenej fólie. Zvyčajne ide o špeciálne vyvinutú plastovú fóliu vyrobenú z polyvinylfluoridu (PVF). Slúži aj na ochranu solárneho modulu a zabraňuje vniknutiu nečistôt, chemikálií alebo mastnoty. Pri module sklo-sklo je však namiesto plastu použitá ďalšia vrstva skla.
- Nakoniec sú všetky komponenty modulu spojené v hliníkovom ráme. To uľahčuje inštaláciu a poskytuje modulu dodatočnú podporu.
Ako fungujú solárne články
Aby sme lepšie pochopili, ako fungujú solárne panely, musíme sa teraz pozrieť na ich najmenší komponent: solárne články. Vo všeobecnosti sa rozlišujú tri typy buniek:
- monokryštalické bunky
- polykryštalické bunky
- amorfné bunky
Dnes sa väčšinou používajú monokryštalické články, pretože sú oveľa efektívnejšie ako polykryštalické články. Monokryštalické články sú vyrobené z polovodičového kremíka, ktorý sa získava z kremenného piesku. Najdôležitejšou vlastnosťou tohto prvku je jeho vysoká vodivosť pri zásobovaní energiou – v prípade fotovoltaickej technológie je touto dodanou energiou svetlo.
Takže keď slnečné elektromagnetické lúče - ktoré pozostávajú z fotónov dopadnú na kremík solárneho článku, elektróny sa uvoľnia v solárnom článku a vytvorí sa tok prúdu. Uvoľnené elektróny sú cez jemné kovové kontakty na článkoch transportované na takzvané zbernice. Tieto vodivé dráhy zhromažďujú elektróny a odvádzajú prúd von z modulu v zviazanej forme. Vo všeobecnosti platí: čím viac prípojníc má solárny modul, tým lepšie môžu byť elektróny rozložené a tým vyššia je vodivosť.
Nevýhodou veľkého počtu prípojníc je však to, že zaberajú miesto na solárnom článku, kde sa nemôže vyrábať elektrina. Preto je dôležité zvoliť správny stred medzi vodivosťou a výrobou energie. Napriek tomu sa v súčasnosti trend vyvíja smerom k väčšiemu počtu prípojníc alebo alternatívne k solárnym modulom, v ktorých sú prípojnice položené na zadnej strane modulu.
Aké vlastnosti produktu by sme si mali všímať?
Pri rozhodovaní o správnom solárnom module je výber často už obmedzený rôznymi odbornými spoločnosťami. Ďalšou pomôckou pri rozhodovaní je zváženie vlastností produktu, ako je účinnosť, teplotné správanie a spracovanie, ktoré budú mať významný vplyv na váš výnos elektriny. Pri rozhodovaní pomáha vopred porovnať rôzne solárne moduly vo vzťahu k týmto a niektorým ďalším vlastnostiam.
Výkon:
Skratka „Wp“ znamená „Watt Peak“ a označuje výkon solárnych modulov za štandardných testovacích podmienok. „Wp" znamená výkon alebo výkon, ktorý môže solárny modul dosiahnuť. Výraz vrchol označuje bod maximálneho výkonu, ktorý je dosiahnutý za prísne kontrolovaných testovacích podmienok. Uvedený výkon je preto možné merať v zvyčajne slúži ako orientačná hodnota, ale nemusí nevyhnutne odrážať skutočný výnos. V priemere moduly v súčasnosti majú výkon 380 Wp.
Účinnosť:
Pojem efektívnosť sme spomenuli na začiatku v súvislosti s rôznymi typmi buniek. Ďalším dôležitým kľúčovým údajom pri zvažovaní solárnych modulov je účinnosť, ktorá poskytuje informácie o účinnosti modulov a popisuje vzťah medzi slnečným žiarením a vyrobenou energiou. Vo všeobecnosti platí: čím vyššia je účinnosť, tým efektívnejšie solárny článok funguje. Táto hodnota ukazuje, ako dobre solárny článok využíva energiu dostupnú ako svetlo. Keďže účinnosť závisí od teploty, so stúpajúcou teplotou klesá. Účinnosť monokryštalických článkov sa v súčasnosti pohybuje okolo 20-22 percent.
Teplotné správanie:
Dôležitosť účinnosti solárnych modulov sme vám vysvetlili už v predchádzajúcom odseku. A keďže na to má veľký vplyv teplo, mali by ste si samozrejme vždy pri plánovaní vášho FV systému zistiť teplotné koeficienty rôznych modulov a navzájom ich porovnať.
Záruka:
Pri záruke solárnych modulov by ste mali pamätať na dva pojmy: záruka na produkt a záruka výkonu. Záruka na produkt zahŕňa materiálne škody, náklady na opravy a v prípade potreby aj výmenu chybných solárnych modulov. Garancia výkonu na druhej strane sľubuje určitý minimálny výkon aj po rokoch prevádzky vášho FV systému. Bežná minimálna záruka je v súčasnosti 10 rokov na produkt a 20 rokov na výkon.
Cena solárneho modulu:
Do plánovania sú samozrejme zahrnuté aj náklady na solárny systém ako aj pre jednotlivé moduly. Ceny solárnych modulov v posledných rokoch výrazne klesli. Dôvodom je okrem iného vysoká konkurencia na trhu a zvyšujúca sa výrobná kapacita.Technológia je teraz taká vyspelá, že ceny klesajú len mierne. V závislosti od výrobcu a kvality sa ceny rôznych solárnych modulov značne líšia.
Dizajn:
Ak kladiete veľký dôraz na estetiku a dizajn, okrem štandardných solárnych modulov existujú aj takzvané celočierne moduly. Tieto zapôsobia tmavou fóliou s jednoduchým čiernym vzhľadom. Pri výbere lepšieho dizajnu však budete musieť akceptovať menšie výkonnostné sankcie. Toto by ste mali zvážiť pri výbere FV modulov.
Záver
Stratili ste prehľad pri výbere správnych solárnych modulov? Žiaden problém. Zhrnuli sme pre vás najdôležitejšie tipy na nákup vašich solárnych modulov. Od účinnosti cez teplotné správanie až po záruku. Teraz presne viete, ktoré vlastnosti produktu potrebujete porovnať a ako môžete najlepšie získať informácie.
Zdroj: https://www.zolar.de/blog/solarmodule-kaufen-darauf-musst-du-achten