Logo
Zákaznícka linka:
(Po-Pia, 8-16 hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
 1. Úvod
 2. Blog
 3. Solárne systémy
 4. Solárna energia – aké sú výhody a nevýhody?
 • Štítky blogu

Potrebujete poradiť?

Zákaznícka podpora
+421 910 222 333 (Po-Pia, 8-16 hod.)

Solárna energia – aké sú výhody a nevýhody?

Chceli by ste sa dozvedieť viac o slnečnej energii?

Čoraz viac majiteľov domov sa zaujíma o prechod na solárnu energiu. Tento fakt viedol v posledných mesiacoch k výraznému zvýšeniu dopytu po udržateľných energetických riešeniach a s tým aj skutočnému solárnemu boomu. Prechod na využívanie slnečnej energie nie je dobrý len pre životné prostredie, ale z dlhodobého hľadiska sa oplatí aj finančne.

Čo je slnečná energia?

Ako už tento pojem napovedá, slnečná energia je energia obsiahnutá v slnečnom žiarení. Veľkou výhodou využitia tejto energie je, že slnečné lúče sú nám nekonečne dostupné. Slnečná energia je jednou z nevyčerpateľných obnoviteľných energií a je mimoriadne šetrná k životnému prostrediu.

Aby bola slnečná energia využiteľná pre naše účely, sú potrebné vhodné techniky na jej premenu na tepelnú alebo elektrickú energiu. Patria sem fotovoltaické a solárne tepelné systémy. Pri fotovoltaike sa energia obsiahnutá v slnečných lúčoch premieňa na elektrinu – pri solárnej tepelnej energii sa mení na teplú vodu. V podstate jediné, čo majú tieto dve možnosti spoločné, je to, že obe využívajú silu slnka.

Aj napriek tomu, že sú tieto dve techniky zásadne odlišné, často sa používajú zameniteľné alebo sa navzájom zamieňajú. Preto ich od seba opäť jasne odlišujeme:

 • Fotovoltika = premena na elektrickú energiu alebo elektrinu
 • Solárna tepelná energia = premena na tepelnú energiu alebo teplo

Nasledujúca tabuľka vám pomôže rozlíšiť rôzne spôsoby využitia solárnej energie:

 

 

 

 

 

Prehľad výhod a nevýhod solárnej energie

Aby bolo možné zvážiť, či sa prechod na solárnu energiu skutočne oplatí, mnohých majiteľov domov zaujímajú príslušné výhody a nevýhody tejto trvalo udržateľnej výroby energie. Už teraz je možné predvídať, že využitie slnečnej energie neponúka takmer nič iné ako výhody. 

Výhody slnečnej energie

Výhody solárnej energie siahajú od úspor až po udržateľnosť. Stručne vám predstavíme päť hlavných výhod.

1. Šetrite peniaze z dlhodobého hľadiska

Solárna energia je zadarmo – a tak je pre mnohých majiteľov domov najmä faktor úspory hnacím argumentom v súvislosti s rozhodnutím mať vlastný solárny systém. A nie bezdôvodne - využívaním solárnej energie môžete výrazne znížiť svoje mesačné fixné náklady. V porovnaní s cenami elektriny poskytovateľov sietí je elektrina zo solárneho systému výrazne lacnejšia. 

2. Získajte nezávislosť

Ak budete v budúcnosti vyrábať elektrinu a/alebo teplú vodu pomocou solárnej energie, rast cien elektriny a plynu vás nebude musieť zaujímať. Fotovoltické a solárne tepelné systémy vás konečne urobia nezávislými od rastúcich cien poskytovateľov sietí – a zároveň sa dajú plánovať náklady na najbližšie desaťročia. Nepredvídané zdražovanie či vysoké doplatky sú konečne minulosťou.

3. Dotácie

Ak sa rozhodnete pre svoju domácnosť prejsť na obnoviteľné energie môžete využiť širokú škálu podporných programov. Existuje široká škála možností financovania od miest, obcí a štátov po celej krajine vďaka ktorým bude váš solárny projekt ešte atraktívnejší a ziskovejší. Dotácie majú výrazne urýchliť a urýchliť rozširovanie obnoviteľných energií.

4. Slnečná energia je nevyčerpateľná

Slnečná energia je nám voľne dostupná a je nevyčerpateľná – dostatočný dôvod na to, aby sme ju využívali rozumne. Solárna energia vám umožňuje vyrábať elektrinu a/alebo teplo pre váš vlastný dom samostatne a nezávisle pomocou jednoduchých prostriedkov.

Na rozdiel od iných vyčerpateľných zdrojov je solárna energia nielen udržateľná, ale je nám aj neobmedzene dostupná. Pomocou slnečnej energie môžeme vytvoriť budúcnosť, ktorá stojí za to žiť pre každého.

5. Solárna energia je udržateľná a bez emisií

Túto výhodu nemôžeme dostatočne zdôrazniť. Solárna energia je šetrná k životnému prostrediu. Ak teda chcete aj vy prispieť k zelenšej budúcnosti, využitie slnečnej energie by mohlo byť tou správnou cestou.

Nevýhody slnečnej energie

A aj keď výhody slnečnej energie jednoznačne prevažujú existujú aj isté nevýhody.

1. Závislosť od počasia

Na výrobu energie vyžadujú solárne termálne a fotovoltaické systémy priame alebo nepriame slnečné svetlo. Čím viac slnečného žiarenia, tým viac energie môže byť generované. To naopak znamená, že množstvo vyrobenej energie vždy závisí od počasia a teda aj od ročného a denného obdobia. V zime, keď je zamračené alebo večer systém generuje menej solárnej energie ako v lete a na poludnie. Fázy, v ktorých sa vyžaduje viac elektriny ako sa vyrobí musia byť potom pokryté elektrickou energiou z verejnej siete.

2. Obstarávacie náklady

Aby ste mohli využívať výhody solárnej energie po celé desaťročia, musíte najskôr investovať. Pretože je jedno, či ide o solárnu termiku alebo fotovoltaiku – obe možnosti sú spočiatku spojené s obstarávacími nákladmi. Dobrou správouvšak je rýchlosť návratnosti investície. Môžete teda predpokladať návratnosť investície najneskôr po polovici životnosti solárneho systému. Od toho momentu bude systém na streche prinášať značné zisky počas niekoľkých nasledujúcich rokov.

3. Energetické výdavky na výrobu

Poslednou nevýhodou z hľadiska použitia je energia potrebná na výrobu jednotlivých komponentov. Pri ich výrobe sa totiž zvyčajne uvoľňuje CO2 . Avšak napríklad energetická návratnosť FV modulov vyrobených v Európe je 1 až 2 roky. FV systém tak generuje niekoľkonásobok energie, ktorá sa používa na výrobu.

Fotovoltaické alebo solárne tepelné – čo sa viac oplatí?

Mnoho záujemcov o solárnu energiu stojí pred rozhodnutím medzi fotovoltaickým a solárnym tepelným systémom. Alebo dokonca oboje v kombinácii? Ktorá možnosť je podľa mnohých najziskovejšia?

Mnohí poskytovatelia fotovoltaiky odporúčajú zakúpiť si FV systém bez solárneho tepelného systému. Pri plánovaní FV systému väčšinou odporúčajú naplánovať ho čo najväčší a tým zvoliť maximálnu zastavanosť strechy. Vo väčšine prípadov sa viac oplatí naplniť strechu fotovoltaikou ako inštalovať ďalšie solárne tepelné moduly, ktoré je potrebné pravidelne udržiavať a sú menej ekonomické s dlhšou dobou návratnosti.

Ak chcete svoj dom vykurovať aj solárnou energiou je ideálne skombinovať váš fotovoltický systém s tepelným čerpadlom, pretože ho môžete prevádzkovať priamo s vyrobenou solárnou energiou. Elektrická príprava teplej vody vlastnou solárnou energiou je podstatne efektívnejšia ako dodatočný solárny termálny systém.

O tom, ktorý koncept je vo vašom prípade najvhodnejší, sa však vždy vopred poraďte s odborníkmi. Budú vedieť, ktorá možnosť je najvhodnejšia pre vaše potreby.

Záver

Bez ohľadu na to, či ide o solárny tepelný alebo fotovoltaický systém – obe možnosti vám umožnia využiť solárnu energiu pre vašu domácnosť efektívne.

 • Solárny systém vám môže dlhodobo ušetriť peniaze.
 • Využitie solárnej energie vám umožní stať sa konečne menej závislými od rastúcich cien poskytovateľov sietí.
 • Rôzne programy financovania ponúkajú regionálne a celoštátne granty pre váš solárny projekt.
 • Slnečná energia je nevyčerpateľná a regeneračná – je nám dostupná všade a ponúka udržateľnú formu zásobovania energiou.
 • Pri využívaní slnečnej energie ste odkázaní na slnečné žiarenie, ktoré sa v priebehu dňa a roka neustále mení. Skladovanie elektrickej energie vám umožňuje využívať elektrickú energiu, aj keď nesvieti slnko.
 • Nákup solárneho systému začína veľkou investíciou. Z dlhodobého hľadiska sa to však oplatí, keďže solárne systémy sa oplatia v priebehu niekoľkých rokov.

 

 

Zdroj: https://www.zolar.de/blog/solarenergie-vor-und-nachteile

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi