Logo
Zákaznícka linka:
(Po-Pia, 8-16 hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Solárne panely
  4. Ako zapojiť solárny panel?
  • Štítky blogu

Potrebujete poradiť?

Zákaznícka podpora
+421 901 743 210 (Po-Pia, 8-16 hod.)
15.08.2023
Solárne panely

Ako zapojiť solárny panel?

Bezpečnosť nadovšetko

Ešte predtým, ako sa pustíte do zapájania solárnych systémov, je dôležité, aby ste vedeli, že ide o náročnú úlohu, ktorú by ste mali nechať na odborníkov. Nesprávna manipulácia s panelmi či nevhodné prepojenie môže viesť k ich zničeniu alebo iným komplikáciám. Nehovoriac o tom, že nedodržiavanie bezpečnostných zásad môže zvýšiť riziko úrazu.

Ak sa predsa len rozhodnete, že panely namontujete sami, prizvite si na pomoc minimálne jednu osobu. Tá vás bude istiť a bude vám podávať všetky potrebné komponenty.

Typy zapojenia panelov

Každý, kto plánuje kúpu fotovoltaiky chce, aby mu poskytla čo najviac energie. Množstvo vyprodukovanej energie, ktoré panely vytvoria, je však rôzne. Odvíja sa od množstva detailov vrátane počtu a umiestnenia panelov, značky či dokonca typu zapojenia.

V súčasnosti poznáme tri spôsoby zapojenia solárnych panelov. Vybrať si môžete:

Sériové zapojenie

Sériové zapojenie je charakteristické tým, že solárne panely sú v rámci neho zapojené za sebou. Využíva sa v situáciách, kedy domácnosť potrebuje zvýšiť napätie. Najčastejšie sa objavuje v spojitosti so systémami, ktoré dodávajú elektrickú energiu do rozvodovej siete. 

Sériové zapojenie je výhodné v tom, že v rámci neho dochádza k sčítaniu napätia jednotlivých článkov. Tým sa dosahujú lepšie výsledky. Mínusom je však skutočnosť, že ak panely nie sú osvietené rovnako, každý z nich produkuje iný elektrický prúd. To v praxi znamená, že hodnoty výstupného prúdu sú rovnaké ako hodnoty najmenej osvetleného panela.

V prípade, že by k nerovnomernému osvetleniu panelov dochádzalo pravidelne, spravíte dobre, keď sa sériovému zapojeniu vyhnete a zvolíte si radšej paralelné alebo sérioparalelné.

Paralelné zapojenie

Paralelné zapojenie sa využíva v situáciách, keď domácnosť potrebuje zvýšiť prúd. Charakteristické je tým, že prúdy solárnych panelov sa síce navzájom sčítajú, no ich napätie sa nemení.

Paralelné zapojenie je výborným riešením hlavne pre tých, ktorí solárnu energiu nepotrebujú používať príliš často alebo vo veľkých množstvách.

Sérioparalelné zapojenie

Sérioparalelné zapojenie je zlatou strednou cestou medzi sériovým a paralelným. Efektívne zvyšuje napätie aj prúd. Celý proces zapojenia funguje tak, že najprv sa zapojí určitý počet panelov do setu, pričom tento set sa následne ďalej násobí.

Zapájajte len rovnaké panely

Jedným z pravidiel, ktorého sa pri práci musíte držať je, že prepájať sa môžu len rovnaké solárne panely. To znamená panely od rovnakej značky a s rovnakými technickými parametrami. Získate tak istotu, že celok bude správne fungovať a vyhnete sa zbytočnému poškodeniu zariadenia.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi