Logo
Zákaznícka linka:
(Po-Pia, 8-16 hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
 1. Úvod
 2. Blog
 3. Solárne systémy
 4. Solárne systémy – čo všetko potrebujete vedieť?
 • Štítky blogu

Potrebujete poradiť?

Zákaznícka podpora
+421 901 743 210 (Po-Pia, 8-16 hod.)

Solárne systémy – čo všetko potrebujete vedieť?

Každý typ systému má jedinečné nastavenie, ktoré ovplyvňuje použité zariadenie, zložitosť inštalácie a čo je najdôležitejšie - vaše potenciálne náklady a úspory.

Čo by bolo vo vašej situácii najlepšie? Prečítajte si viac o solárnych systémoch, ich výhodách a nevýhodách.

Základné rozdelenie solárnych systémov

 • ON-GRID (Solárne systémy viazané na sieť)
 • OFF-GRID (Solárne systémy mimo siete)
 • HYBRID (Hybridné solárne systémy)

ON-GRID

On-grid, utility-interactive, grid intertie a grid backfeeding sú všetky pojmy používané na opis rovnakého konceptu – solárneho systému, ktorý je pripojený k rozvodnej elektrickej sieti.

Sú najčastejšie využívaným spôsobom ako využiť solárnu energiu a ušetriť tak náklady za elektrinu v domácnosti. Zaisťuje zapojenie pre tie spotrebiče, ktoré sú v danom okamihu zapnuté vďaka čomu sa nespotrebúva elektrická energia z rozvodnej siete, ale z fotovoltických panelov. Nadbytok elektrickej energie je uchovaný vo virtuálnej batérii, ktorá má neobmedzenú kapacitu (energia je využívaná aj počas noci a nie je potrebné si zadovážiť fyzickú batériu uloženú v priestoroch domu).

Jednosmerná elektrina generovaná solárnymi panelmi sa posiela do meniča, ktorý premieňa energiu na striedavú elektrinu. Táto elektrina sa najskôr použije na obsluhu domácich spotrebičov, zatiaľ čo všetka prebytočná energia sa exportuje do siete výmenou za "kredity" za elektrinu.

Výhody

 • Viac ušetrených peňazí pomocou čistého merania (solárne panely často krát vyrobia viac elektriny, ako ste schopní spotrebovať. S čistým meraním môžu majitelia domov dať túto prebytočnú elektrinu do rozvodnej siete namiesto toho, aby ju sami skladovali pomocou batérií)
 • Nižšie počiatočné náklady a jednoduchá inštalácia (solárne systémy viazané na sieť sú jediným typom solárneho systému, ktorý na fungovanie nevyžaduje batériu. Vďaka tomu sú systémy lacnejšie a jednoduchšie na inštaláciu)
 • Sieť môžete použiť ako virtuálnu batériu (elektrická sieť je v mnohých ohľadoch tiež batéria, bez potreby údržby alebo výmeny a s oveľa lepšou účinnosťou. Medzi ďalšie výhody patrí prístup k záložnej energii v prípade, že  solárny systém prestane vyrábať elektrinu z rôznych dôvodov)

OFF-GRID

Oproti systému viazanému na sieť je tento systém špecifický tým, že všetku energiu, ktorú vyrobí počas dňa, ukladá do batérií pre prípad potreby.

Pre majiteľov domov, ktorí majú prístup k rozvodnej sieti, solárne systémy mimo siete zvyčajne neprichádzajú do úvahy. Dôvodom je, že na zabezpečenie neustáleho prístupu k elektrickej energii vyžadujú solárne systémy mimo siete vysokokapacitné akumulátorové úložisko a záložný generátor. Okrem toho je potrebné batériu vymeniť po 10 rokoch. Batérie sú komplikované, drahé a znižujú celkovú účinnosť systému.

Tento systém však môže byť ideálnym riešením na napájanie spotrebičov tam, kde nie je dostupné pripojenie k verejnej sieti napríklad vo víkendových chatkých, karavanoch, lodiach či prenosných systémoch. 

Systémy mimo siete vyžadujú veľké množstvo skladovania energie, pretože neexistuje možnosť importovať energiu z elektrickej siete. 

Výhody

 • Môže byť inštalovaný tam, kde nie je prístup k rozvodnej sieti(solárne systémy mimo siete môžu byť lacnejšie ako predlžovanie elektrického vedenia v určitých odľahlých oblastiach)
 • Energetická sebestačnosť(výpadky napájania v rozvodnej sieti neovplyvňujú solárne systémy mimo siete)

Hybridné solárne systémy

Hybridné solárne systémy kombinujú to najlepšie zo solárnych systémov viazaných na sieť a solárnych systémov mimo siete. Tieto systémy možno opísať buď ako solárne systémy mimo siete so záložným napájaním z verejnej siete, alebo solárne systémy viazané na sieť s dodatočným skladovaním batérie.

Využívajú nielen energiu z verejnej siete ale aj z vlastnej fotovoltickej výroby. Využívané sú práve tam, kde je potrebný prísun elektriny počas celého roka konštantne a musí obstarať aj zariadenie s vyšším príkonom. Fungujú aj autonómne, bez podpory z verejnej siete, čo je hlavnou výhodou pri výpadkoch elektrickej energie.

V hybridnom solárnom systéme sa energia generovaná zo solárnych panelov najskôr používa na obsluhu elektrickej záťaže domácnosti (tok č. 1). Po splnení energetických potrieb domu sa solárna energia použije na nabíjanie solárnej batérie (prietok č. 2). Ak stále existuje prebytok slnečnej energie, bude exportovaná do elektrickej siete výmenou za kredity (tok č. 3). 

Výhody

 • Lacnejšie ako off-grid solárne systémy (hybridné solárne systémy sú lacnejšie ako off-grid solárne systémy. V skutočnosti nepotrebujete záložný generátor a kapacitu vašej batérie možno zmenšiť)
 • Energetická sebestačnosť(výpadky napájania v rozvodnej sieti neovplyvňujú solárne systémy mimo siete)
Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi