Logo
Zákaznícka linka:
(Po-Pia, 8-16 hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Solárne panely
  4. Ako funguje solárny panel?
  • Štítky blogu

Potrebujete poradiť?

Zákaznícka podpora
+421 910 222 333 (Po-Pia, 8-16 hod.)
09.05.2023
Solárne panely

Ako funguje solárny panel?

Fungovanie solárneho panela

Hlavnou úlohou solárnych panelov je premieňať slnečnú energiu na elektrickú. Robia tak pomocou článkov, z ktorých sa skladajú. Počet článkov je rôzny v závislosti od konštrukcie, no zvyčajne ich býva od 60 do 120. Každý článok pritom obsahuje polovodičový materiál vyrobený z kremíka.

Činnosť a množstvo energie, ktoré dokáže solárny panel vytvoriť, sa odvíja najmä od množstva dopadajúceho slnečného žiarenia. Čím je slnka viac, tým viac energie dokáže fotovoltaika vytvoriť.

Slnečné lúče obsahujú dôležité častice a fotóny, ktoré obsahujú energiu. Keď je panel osvetlený, fotóny začínajú prenášať svoju energiu na elektróny v bunkách. Tie sa uvoľňujú a následne migrujú na negatívnu stranu.

V niektorých miestach elektrónov sa vytvárajú aj prázdneoblasti, ktoré sa pohybujú v pozitívnom smere. Vďaka tomu sa vytvára napätie a vzniká elektrické pole.

Výkon solárnych panelov môžu vo veľkom ovplyvniť ich slabšie alebo menej osvetlené časti. Jednotlivé články sú totižto navzájom prepojené. Ak by teda bol niektorý z nich v tieni, znižuje sa výkon celého panela.

Z jednosmerného prúdu na striedavý

Solárne panely vytvárajú jednosmerný prúd. Ten sa však na bežné fungovanie v domácnosti používať nedá. Práve preto disponujú fotovoltaické systémy striedačom, ktorý pomáha zmeniť prúd na striedavý.

Solárna elektráreň slúži primárne na vytvorenie energie, ktorú domácnosť priamospotrebuje. Okrem vykurovania ju tak môžete využívať aj na ohrev teplej vody, osvetlenie, klimatizáciu či zásuvkové obvody v dome.

Faktory ovplyvňujúce solárne panely

Výkon a funkcia solárnych panelov je počas dňa rôzna. Najvyššiu účinnosť zaznamenávajú v poludňajších hodinách, kedy býva slnko najsilnejšie. V tomto období sa elektrická energia priamo využíva a prebytočná sa ukladá do solárnych batérií, prípadne sa odvádza do siete dodávateľa elektriny.

Vo večerných hodinách, keď solárne panely nemajú zdroj, z ktorého by tvorili energiu, využívajú domácnosti zhromaždenú energiu v solárnych batériách. Iným riešením je odoberanie elektriny od dodávateľa naspäť. Náklady však v takýchto situáciách nie sú príliš vysoké, pretože v noci je spotreba energie spravidla veľmi malá.

Solárny panel ovplyvňujú aj ďalšie faktory. K nim sa radí napríklad spomínaný tieň, ktorý môže vytvárať komín alebo satelitný prijímač.

Ďalej netreba zabúdať ani na orientáciu budovy, uhol strechy či dokonca teplotu prostredia. Príliš vysoké teploty môžu negatívne ovplyvňovať celé fungovanie fotovoltaiky. Tento faktor však nijakým spôsobom neovplyvníte, pretože panely sa nesmú ochladzovať.

Panely dokážu v určitej miere ovplyvniť aj faktory ako vlhkosť a atmosférické znečistenie. Ich pôsobenie však vo väčšine prípadov znižuje výkon len o zanedbateľné percento.

Výhody solárnych panelov

Solárne panely sú výbornou voľbou pre každého, kto myslí na životné prostredie a pritom by chcel ochrániť rodinný rozpočet. To, koľko sa dá ušetriť používaním fotovoltaiky, je rôzne. Odlišuje sa to od veľkosti domácnosti, spôsobu využívania energie a množstva ďalších detailov. Vo všeobecnosti sa však vďaka tomuto riešeniu môžete tešiť z úspory v hodnote viac ako 40 %.

Ušetrite na elektrickej energii aj vy. Vyberte si kvalitné solárne panely a užívajte si sebestačnosť a slobodu, ktorú pomocou nich získate.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi