Logo
Zákaznícka linka:
(Po-Pia, 8-16 hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Fotovoltaika
  4. Výhody solárnej energie a fotovoltaických systémov
  • Štítky blogu

Potrebujete poradiť?

Zákaznícka podpora
+421 901 743 210 (Po-Pia, 8-16 hod.)
20.08.2023
Fotovoltaika

Výhody solárnej energie a fotovoltaických systémov

Jednoduchá prevádzka a údržba

Jednou z najväčších výhod fotovoltaiky je skutočnosť, že nie je vôbec náročná na údržbu. Po tom, ako vám experti nainštalujú panely na strechu, sa o ne nemusíte nijako špeciálne starať. Majú totižto konštrukciu, ktorá dokáže odolávať vysokým aj nízkym teplotám, UV žiareniu, vlhkosti aj rôznym nečistotám.

Ak si chcete byť istí, že je s panelmi všetko v poriadku, raz za čas ich vizuálne skontrolujte. Zistite, či sa na povrchu nenachádzajú nejaké väčšie nečistoty. Ak by sa tak stalo, stačí ich len veľmi opatrne prejsť mäkkou handričkou.

Šetrenie financií

Jediným nákladom v spojitosti so solárnymi panelmi je ich nákup a inštalácia. Po splatení týchto výdavkov je výroba energie zo slnka nulová. Predstavuje tak skvelú poistku v časoch neustále sa zvyšujúcich cien elektriny.

Plusom je taktiež to, že si vždy viete vypočítať, koľko energie panely vyrobia. Jednoducho tak zistíte, aké vysoké budú vaše náklady na elektrinu v nasledujúcich minimálne dvoch dekádach.

Nevyčerpateľný zdroj energie

Slnko sa považuje za obnoviteľný a nevyčerpateľný zdroj energie, ktorý počas žiarenia neprodukuje žiaden odpad zaťažujúci prírodu. Ide tak o ideálnu alternatívu k aktuálne široko používaným neobnoviteľným zdrojom, ako sú napríklad atómové elektrárne.

Množstvo slnečného žiarenia dopadajúceho na zemský povrch výrazne prevyšuje našu spotrebu energie. Podľa odborníkov ide o 20-tisíckrát väčší objem, aký v súčasnosti potrebujú všetci obyvatelia Zeme. Pri kúpe solárneho panela sa preto nemusíte báť, že by slnko nebolo schopné vyprodukovať pre vás dostatok energie. 

Ideálne pre životné prostredie

Slnečná energia je čistá. Nijakým spôsobom neznečisťuje ovzdušie alebo životné prostredie. To isté platí aj o samotných paneloch. Pri ich výrobe síce vznikajú určité emisie, no ich množstvo je minimálne. Nehovoriac o tom, že životnosť fotovoltaiky je približne 20 až 25 rokov. Počiatočné zaťaženie je tak v porovnaní s iným typom ohrevu a vykurovania zanedbateľné.

Geograficky široká dostupnosť

Fotovoltaika sa môže využiť prakticky všade nehľadiac na to, kde žijete. Solárne panely vedia vyrobiť energiu aj na miestach s menším počtom slnečných lúčov. Samozrejme, množstvo energie je v takomto prípade nižšie, no pre bežné domácnosti by malo stačiť.

Na Slovensku sú vo všeobecnosti veľmi dobré podmienky na výrobu solárnej energie. A síce existujú rozdiely medzi severom a juhom krajiny, nie sú tak veľké, aby nejako zásadne ovplyvňovali efektivitu fotovoltaiky.

Tichý chod a univerzálny dizajn

Solárne panely vás svojím chodom nebudú nikdy rušiť, pretože sú tiché. Po krátkej dobe zabudnete, že ich máte pripevnené na streche. Okrem toho je ich veľkou výhodou aj skutočnosť, že majú univerzálny a minimalistický dizajn. To znamená, že aj keď sú väčšie, nebudú narúšať moderný vzhľad domu.

Zlepšujúce sa technológie

Odvetvie solárnej energie prechádza neustálymi zmenami. Výrazne ho ovplyvňujú nové technológie, ktoré ho posúvajú vpred. To sa priamo odráža nielen na výkonnosti panelov, ale aj na ich dizajne, väčšej dostupnosti, spôsoboch využívania či dokonca rozmeroch. V porovnaní s prvými panelmi sú tie súčasné kompaktnejšie, pretože veľkosť plochy potrebnej na výrobu určitého objemu energie klesá.

 

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi