Logo
Zákaznícka linka:
(Po-Pia, 8-16 hod.)
0 ks
za 0 €
Nákupný košík je prázdny
Potrebujete poradiť? Neváhajte nás kontaktovať.
  1. Úvod
  2. Blog
  3. Fotovoltaika
  4. Ako fotovoltaika zníži vaše energetické náklady?
  • Štítky blogu

Potrebujete poradiť?

Zákaznícka podpora
+421 901 743 210 (Po-Pia, 8-16 hod.)
25.08.2023
Fotovoltaika

Ako fotovoltaika zníži vaše energetické náklady?

Ušetrite pomocou dotácií

Investícia do solárnych systémov je aj v dnešnej dobe vyššia, kvôli čomu odrádza mnohých záujemcov. V porovnaní s nákladmi, ktoré by inak zaplatili na poplatkoch za elektrickú energiu, je však stálevýhodnejšia.

Ak sa vám zdá cena za panely aj napriek ich návratnosti príliš vysoká, existuje riešenie, ako si ju znížiť. A to rovno o niekoľko stoviek až tisíc eur. Urobiť tak môžete pomocou dotácií. Štát si pre záujemcov o fotovoltaiku pripravil projekt Zelená domácnostiam. Jeho cieľom je zabezpečiť finančnú podporu na inštaláciu malých zariadení určených na využívanie obnoviteľných zdrojov energie.

Základom je kvalitné zariadenie

Solárne systémy vám pomôžu ušetriť energiu len vtedy, keď budú kvalitné a správne namontované. Dôležité je preto zvoliť si spoločnosť so skúsenosťami, ktorá vám bude vedieť poradiť s výberom panelov a následne aj s ich umiestnením. Miesto, kde sa budú nachádzať, výrazne ovplyvní množstvo vyprodukovanej energie. Malo by ísť o časť strechy, ktorá je väčšinu dňa zaliata slnkom.

Okrem kvality je kľúčový aj samotný typ zariadenia. Ten sa odvíja od mnohých faktorov, ako je napríklad spôsob používania, množstvo potrebnej energie alebo geografická poloha. 

Výber fotovoltaiky ovplyvní ešte spôsobzapojenia. V rámci neho hovoríme o troch typoch:

  • Sériové – dochádza pri ňom k sčítaniu napätia jednotlivých článkov. Jeho mínusom je skutočnosť, že hodnoty výstupného prúdu sú rovnaké ako hodnoty najmenej osvetleného panela. Ak by teda dochádzalo k nerovnomernému osvetleniu solárneho systému, ideálne je zvoliť iné zapojenie.
  • Paralelné – charakteristické je tým, že prúdy panelov sa navzájom sčítajú, no ich napätie sa nemení. To znamená, že aj keď je nejaký panel menej osvetlený, neovplyvňuje celok. Ide o ideálne riešenie na miestach, kde sa solárna energia nebude využívať často a vo veľkých množstvách.
  • Sérioparalelné – zvyšuje prúd aj napätie. Predstavuje zlatú strednú cestu medzi sériovým a panelovým zapojením.

Využitie solárnej energie

To, koľko pomocou fotovoltaiky ušetríte, sa odvíja hlavne od toho, na čo všetko ju budete využívať. Ak vám bude slúžiť iba ako doplnok ku klasickej elektrickej energii, ušetríte menej. Na druhej strane, ak bude hlavným zdrojom energie v domácnosti, náklady sa vám znížia na minimum.

Solárnu energiu dnes môžete využívať na desiatky rôznych spôsobov. Panely sa dajú prepojiť napríklad s ohrevom teplej vody, osvetlením alebo so zásuvkovými obvodmi.

Uskladnenie prebytočnej energie

Počas slnečných dní sa môže stať, že solárny panel vytvorí viac energie, ako dokážete spotrebovať. Čo robiť v takýchto situáciách? Ak nechcete o energiu prísť, zaobstarajte si solárne batérie. V tých môžete prebytočnú energiu bez problémov uskladniť a v prípade potrieb, napríklad počas upršaných alebo menej slnečných dní, využiť. Vyhnete sa tak nutnosti používania klasickej elektrickej energie, vďaka čomu vo výsledku ušetríte.

Výhodou batérií je aj to, že môžu mať dodatočné funkcie, ktoré vám pomôžu ušetriť ďalšie financie. Praktická je napríklad funkcia off-grid. Tá zaisťuje, že ak dôjde k výpadku siete, batéria sa automaticky zapne a začne dodávať energiu dovtedy, kým sa sieť neobnoví.

Páčil sa vám článok? Zdieľajte ho s priateľmi