- Štítky blogu
Potrebujete poradiť?
Ako funguje fotovoltaika?
Čo je fotovoltaika?
Slovo fotovoltaika sa využíva na označenie procesu premeny slnečnej energie na elektrickú. K tomuto procesu dochádza, vďaka fotoelektrickému javu, ktorý nastáva pri dopade svetla na fotovoltaický článok. Tento článok následne generuje jednosmerný elektrický prúd.
Jeden fotovoltaický článok však nie je dostatočne silný na to, aby vytvoril potrebné elektrické napätie. Práve preto sa články spájajú do väčších celkov, ktoré označujeme fotovoltaické solárne panely. Napätie panelov je rôzne a odvíja sa od množstva faktorov, no spravidla sa pohybuje od 12 do 100 V.
Na trhu sa v súčasnosti nachádzajú tri základné typy panelov, ktorými sú:
- monokryštalické,
- polykryštalické,
- amorfné.
Najvyššiu účinnosť v hodnote 21 % dosahujú monokryštalicképanely. Zlatou strednou cestou s účinnosťou 19 % sú polokyštalické panely a najnižšiu úroveň 10 % majú amorfné panely.
Výhodou fotovoltaiky je to, že je ekologická a šetrná k životnému prostrediu, pretože energiu vyrába z obnoviteľného zdroja, ktorým je slnko. Okrem toho je výroba energie bezplatná. Potrebná je len počiatočná investícia, na ktorú môžete dostať aj dotácie od štátu.
Aký je rozdiel medzi fotovoltaickými panelmi a kolektormi?
V rámci fotovoltaiky sa stretnete s rôznymi pojmami. K nim sa radia aj solárne kolektory, ktoré si mnohí zamieňajú za fotovoltaické panely. Medzi týmito dvoma zariadeniami je však jeden veľký rozdiel v spôsobe využitia slnečnej energie.
Po tom, ako zariadenia absorbujú slnečné lúče a premenia ich na energiu, nastáva u každého iný proces. Kým solárne kolektory využívajú slnečnú energiu len na výrobu tepla, fotovoltaické panely umožňujú využívať energiu na čokoľvek, čo potrebujete.
Ako funguje fotovoltaika?
Aby fotovoltaika dokázala vytvoriť dostatočné množstvo energie, okrem solárneho panela bude potrebovať aj ďalšie komponenty. Pomocou nich si môžete vyskladať svoju vlastnú fotovoltaickú elektráreň známu aj pod skratkou FVE.
FVE sa spravidla skladá z:
- panelov,
- káblov,
- riadiacej jednotky,
- akumulátora,
- striedača.
Následne nesmie chýbať ani dodatočné príslušenstvo, ako napríklad nosná konštrukcia.
Celý proces tvorby elektrickej energie začína dopadom slnečných lúčov na fotovoltaické panely. V tých sa svetelná energia premieňa na jednosmerný prúd.
Aby však domácnosť mohla využiť nazbieranú energiu na vykurovanie alebo ohrev vody, je nutné, aby sa jednosmerný prúd zmenil na striedavý. Túto zmenu zabezpečuje striedač, ktorý je jedným z kľúčových komponentov domácej elektrárne.
Hneď, ako sa prúd zmení na striedavý, získavate svoju vlastnú energiu, ktorú môžete využiť na bežnú spotrebu.
Výborné riešenie do každej domácnosti
Fotovoltaika je vhodná do každej jednej domácnosti. Okrem toho, že znižuje náklady, je taktiež univerzálna, pretože ju môžete použiť na vykurovanie, ohrev vody či nabíjanie auta. Plusom je tiež sebestačnosť a skutočnosť, že elektráreň dokáže uchovať energiu na neskôr pomocou solárnych batérií. Keď sa však rozhodnete, že dáte fotovoltaike šancu, nezabudnite si zvoliť overeného dodávateľa, ktorý vám dodá kvalitné príslušenstvo s dlhou životnosťou.